Wejść : 48805138
Unikalnych : 43569855

Obecnie : 177
Zalogowanych : 0

Ankieta

Jakie inwestycje w gminie uważasz za najważniejsze?Edukacja

MISJA PRZYRODA

29cze2018
MISJA PRZYRODA

Uczniowie kl.IVc Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Świerzawie są w finale konkursu "MISJA PRZYRODA", którego organizatorem jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Warszawie. Aby zdobyć nagrodę uczniowie tej klasy w miesiącu maju i czerwcu realizowali zadania projektu - "Współcześni laboranci z kl.IVc - kontynuują tradycje zielarskie naszego regionu" . Autorka projektu pani Łucja Olszanicka przygotowała szereg ciekawych zadań, związanych z tymi popularnymi roślinkami.


Ostatnio można zaobserwować wzrost zainteresowania ziołami. Prowadzone są badania naukowe nad wykorzystaniem ich walorów leczniczych i kosmetycznych zastosowań. Większość osób interesuje się ziołami w kuchni, ich walorami leczniczymi i smakowymi. Jednak po zioła idziemy do sklepu! Zwłaszcza podczas konkursu na rozpoznawanie ziół , jego uczestnikom łatwiej przychodziło podawanie nazw ziół typu: zioła prowansalskie, bazylia, curry, które to zioła i ich mieszanki nie są naszymi rodzimymi.
Dzięki temu projektowi chcemy zmienić tą świadomość poprzez zainteresowanie naszymi Polskimi ziołami, które rosną dosłownie wszędzie.
Będąc mieszkańcami gminy Świerzawa, położonej w Górach Kaczawskich, w paśmie Sudetów, sąsiadujemy z Kotliną Jeleniogórską i Karkonoszami gdzie tradycje ziołolecznicze sięgają kilku wieków wstecz. Poznaliśmy interesującą historie pierwszych farmaceutów nazywanych karkonoskimi laborantami. Zapoczątkowali ją jako pierwsi dwaj studenci medycyny, którzy przybyli  w XVII w. do Karpacza z Pragi Czeskiej, postanowili połączyć swoją wiedzę medyczną z naturą. Jednak później władze pruskie zdecydowały ograniczyć pozwolenia na wykonywanie tego fachu i w 1843 r. zmarł ostatni laborant.
Dziś można odszukać kilka okazałych grobowców laborantów na cmentarzu w Karpaczu i Miłkowie. Byli oni ludźmi majętnymi.
Tutejsza przyroda odznacza się szczególną różnorodnością, co zachęciło uczniów i innych uczestników projektu do jej poznania, a poznawaliśmy walory naszej przyrody poprzez pryzmat ziół. Najpierw rozpoznawaliśmy je, zbieraliśmy w naszej okolicy, zastanawialiśmy się nad ich wykorzystaniem do różnych celów, zioła w medycynie, kosmetyce, kuchni a też jako element dekoracyjny. Zorganizowaliśmy dla szerokiej grupy odbiorców konkursy rozpoznawania ziół, przepis na danie z wykorzystaniem rodzimych przypraw, przygotowywaliśmy dania z ziołami, robiliśmy ozdoby ziołowe, malowaliśmy je. Dzięki wielu dokonaniom w tym projekcie dało się zauważyć, że nastąpiło duże zainteresowanie rodzimymi ziołami , ich zbieraniem oraz uprawą w przydomowych ogrodach.
Nastąpiła integracja młodszych uczniów ze starszymi i z nauczycielami, rodziców ze szkołą, a na "Ziołowy Quiz" przyszedł nawet burmistrz ze swym zastępcą.
Ze względu na krótki okres realizacji projektu pomocna okazała się współpraca z nauczycielką języka polskiego panią Romaną Kaszubowską, która uczy tego przedmiotu w kl.IVc. Pani dyrektor przygotowała i przeprowadziła następujące tematy:
1."Fajne nazwy ziół Polskich" , niektóre są na pewno świetne np. żmijowiec, pysznogłówka, podagrycznik, bluszczyk kurdybanek itd. Jednocześnie uczniowie mogli oglądać rośliny. Ta wiedza przydała się również do rozpoznawania roślin w terenie.
2. "Notes kulinarny" - zebranie przepisów na dania wykonanie z udziałem ziół.
3. "Ziołowa ortografia" - np. chrzan, herbata i wyjątki takie jak bukszpan.
Współpraca się opłacała, wykonaliśmy dużo pracy, zrobiliśmy wszystkie zaplanowane zadania projektowe.


Wszystkim bardzo podobał się nasz projekt, jego temat, ciekawe zadania, które wspólnie wykonywaliśmy. W niektórych pracach wspomagali nas rodzice uczniów kl.IVc, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się pod koniec sierpnia. Czekamy z niecierpliwością !
Łucja Olszanicka

Liczba ocen:  4 Średnia ocena:  5.8 Oceń: 

Komentarze(0)

Galeria