Kultura

Panorama Rosji

18lip2017
Panorama Rosji

  Centrum Kultury rozpoczęło realizację projektu „Panorama Rosji”. W czerwcu, podczas obchodów 41. Dni Świerzawy, odbył się inauguracyjny zachwycający koncert akordeonowy. Na dużej scenie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze wykonali utwory rosyjskich kompozytorów. Koncert prowadziła pani Elżbieta Terlega-Stachów – uznany krytyk muzyczny i teoretyk sztuki. Pomogła docenić słuchaczom piękno rosyjskiej muzyki.


Projekt ma na celu przybliżenie bogatej kultury naszych sąsiadów. Zaplanowane przez nas wydarzenia będą prezentować dorobek z wielu dziedzin – muzyki, kinematografii, literatury oraz sztuk plastycznych. W ramach całego przedsięwzięcia zostaną zorganizowane:
• wieczory literatury rosyjskiej dla dorosłych i młodzieży
• wieczory literatury dla dzieci
• koncerty muzyki rosyjskiej
• poranki z rosyjską bajką animowaną
• wieczory z rosyjskim filmem

W czerwcu odbyły się dwa spotkania z literaturą rosyjską adresowane do dzieci. Prowadziła je, na co dzień pracująca w bibliotece, pani Ewa Telatyńska-Dubiel, znana i lubiana przez wszystkie dzieci. Na początek w ciekawy sposób zaprezentowała podstawowe informacje na temat Rosji. Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy poznali najważniejsze osoby w państwie, flagę, walutę, stolicę oraz dowiedzieli się m.in. ilu jest mieszkańców oraz ile stref czasowych. Najważniejszym punktem programu były rosyjskie bajki i baśnie czytane przez prowadzącą. Dzieci wysłuchały ich z dużym zainteresowaniem. Forma zajęć była niezwykle urozmaicona. Malcy zostali wprowadzeni w świat rosyjskiej kultury. Dzięki uprzejmości pani Ani Szymańskiej odbył się pokaz i nauka rosyjskiego tańca. Dodatkowo pani Ania zaprezentowała dzieciom swoją kolekcję Matrioszek. Uczestnicy zajęć byli zafascynowani. Swój zachwyt wyrazili malując kolorowy baner z napisem „Dzień rosyjski”, na którym umieścili swoje skojarzenia z Rosją. Na zakończenie wzięli udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę.

W piątek 21 lipca zapraszamy na wieczór z rosyjskim filmem w ramach wakacyjnego kina plenerowego. Start o 22:00 na placu estradowym przy Centrum Kultury, ul. Jeleniogórska 58. Do zobaczenia!


HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

czerwiec:
- koncert muzyki rosyjskiej,
- wieczory literatury dla dzieci

lipiec, sierpień:
- wieczory z rosyjskim filmem w ramach wakacyjnego kina plenerowego

wrzesień, październik:
- wieczory literatury rosyjskiej dla dorosłych i młodzieży
- wieczory literatury rosyjskiej dla dzieci
- koncert muzyki rosyjskiej
- poranki z rosyjską bajką animowaną dla dzieci
- wieczory z rosyjskim filmem w ramach Klubu Filmowego

 

Przedsięwzięcie „Panorama Rosji” dofinansowano ze środków Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

 

Liczba ocen:  1 Średnia ocena:  6.0 Oceń: 

Komentarze(0)

Galeria