Turystyka

PSORW podsumowała wybór najciekawszych wsi. Dobków liderem!

9cze2015
PSORW podsumowała wybór najciekawszych wsi. Dobków liderem!

Po dwuletniej pracy  Gmina Świerzawa znalazła się w elitarnym gronie kilkunastu samorządów posiadających certyfikowane  wsie z wyjątkowym potencjałem. Dokonała tego w  ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi  (Świerzawa jest jej członkiem od 2 lat), która realizuje projekt stworzenia sieci najciekawszych wsi w Polsce. Dotychczas przeanalizowano ok. 150 polskich wsi zgłoszonych przez członków PSORW i Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Wstępnie wybrano 100 wsi, z których wyodrębniono 50 o cechach predysponujących je do stania się wzorcem dla innych.

Kilka miesięcy temu na zlecenie Fundacji FAPA kilkunastu naukowców z 5 placówek naukowych w kraju przeprowadziło badania szczegółowe wszystkich pięćdziesięciu wsi. 28 lutego pojawili się w Dobkowie, gdzie grupa mieszkańców dokonała prezentacji wsi. Koordynatorem projektu z ramienia Gminy jest  Zastępca Burmistrza Zbigniew Mosoń.


Dziś odbyła się we wsi Góra Świętej Anny na Opolszczyźnie konferencja podsumowująca realizację projektu w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 „Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi” (będącego pierwszym etapem długofalowego procesu tworzenia sieci), finalizująca zarazem badania. Rewelacyjnie został oceniony Dobków. Znalazł się na drugim miejscu liderując jednocześnie grupie wsi posiadających „klimat miejsca”. Poniżej prezentujemy fotografie slajdów prezentacji, której autorem był prof. Marcin Wójcik, (Imedes, Uniwersytet Łódzki).

Po raz pierwszy członkowie PSORW poznali atrakcje Dobkowa podczas ubiegłorocznych (3 lipca 2014 r.) warsztatów we wsi Pokój na Opolszczyźnie. Przedstawiciele 30 gmin prezentowali wtedy swe najciekawsze miejscowości.

Teraz czas na kolejne wsie z naszej gminy by odważnie podjęły próbę poddania się podobnej certyfikacji mając świadomość, że wzór mają tak blisko.
Pełna „Sieć Najciekawszych Wsi” zostanie stworzona w roku 2016.

Kolejne spotkanie plenarne Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). odbędzie się w dniach 1-2 lipca w Gminie Hrubieszów (woj. lubelskie, powiat hrubieszowski). Gminę Świerzawa będzie reprezentował Burmistrz Józef Kołcz

Liczba ocen:  5 Średnia ocena:  5.0 Oceń: 

Komentarze(0)

Galeria