Wejść : 59111834
Unikalnych : 53093693

Obecnie : 179
Zalogowanych : 0

Ankieta

Jakie inwestycje w gminie uważasz za najważniejsze?Samorząd

Drzewa łączą

23kwi2007
Drzewa łączą

(DOBKÓW) Drzewa połączyły mieszkańców Dobkowa w działaniu! Nieformalna grupa pszczelarzy, sympatyków pszczelarstwa i OSP w Dobkowie pod kierunkiem koordynatora Władysława Książczyka zrealizowała pierwsze cele projektu pt.: „Aleja drzew miododajnych – pożytek dla pszczół, pożytek dla ludzi”, który wygrał w konkursie i otrzymał dotację w kwocie: 3705,00 zł od Stowarzyszenia Kaczawskiego jako Lokalnej Organizacji Grantowej koordynującej Program Działaj Lokalnie V na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego, wspierany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności...

Mieszkańcy Dobkowa w ubiegłym tygodniu posadzili 130 drzew miododajnych, które nie tylko wzbogaciły ich przydomowe pasieki, ale przede wszystkim utworzyły „Aleję drzew miododajnych”. „Aleja” prowadzi na wzgórze Kapliczna do odnowionej kilka lat temu przez Dobkowian, zabytkowej kapliczki, skąd roztacza się piękny widok na Pogórze Kaczawskie. Wkrótce wszystkie odmiany posadzonych lip zostaną oznaczone i ustawione zostaną ławki. „Aleja” stanie się ścieżką edukacyjną i miejscem wypoczynku wszystkich zainteresowanych przyrodą. Będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale też przybywającym do Dobkowa coraz liczniej studentom i turystom, jako dodatkowa atrakcja turystyczna wsi. Lipowa droga da początek szlakowi turystycznemu, który w przyszłości połączy nitki Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie z Radzimowicami i Wojcieszowem.
Wraz z posadzeniem alei odnowiony został zatracany element krajobrazu - śródpolne nasadzenia drzew. A przecież to środowisko życia dla wielu gatunków flory i fauny bytującej tylko w śródpolnych zadrzewieniach. Drzewa to też pożytek dla ludzi, staną się one bowiem barierą dla wiatru, dzięki czemu osłabią siłę jego uderzenia w dachy domostw i pola.
Władzom Gminy Świerzawa dziękujemy za udostępnienie planów i pozwolenia wykonania nasadzeń przy polnych drogach gminnych. Oby to działanie społeczności lokalnej stało się przykładem dla naszych służb drogowych, pamiętających o wycince drzew, ale zapominających o konieczności odnowy nasadzeń w bezpieczniejszych dla kierowców miejscach.
Już dziś zapraszamy na spacery dróżkami „Alei” i jej uroczyste otwarcie, które odbędzie się w czasie wrześniowych Warsztatów Artystycznych w Dobkowie.

Dobkowianie
 

Galeria