Kultura

Dożynki powiatowo - gminne w Starej Kraśnicy

29sie2011
Dożynki powiatowo - gminne w Starej Kraśnicy

W niedzielę 28 sierpnia w Starej Kraśnicy odbyły się Dożynki Powiatowo - Gminne. Słoneczna pogoda zachęciła wielu mieszkańców naszej gminy i powiatu do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie. Była to też okazja do otwarcia wyremontowanej w ostatnim czasie świetlicy wiejskiej w Starej Kraśnicy.

 

Symbolicznego przecięcia wstęgi na świetlicy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa Józef Kołcz, Starosta Złotoryjski Józef Sudoł oraz Sołtys wsi Elżbieta Chlebosz. Budynek został poświęcony przez ks. proboszcza Piotra Smolińskiego, a następnie goście i mieszkańcy mogli podziwiać efekt kilkumiesięcznych prac remontowych.

 

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. której przewodniczył ks. dziekan Franciszek Rokicki, a oprawę muzyczną zapewnił zespół górlaski "Janicki". Po nabożeństwie zostały poświęcone wieńce dożynkowe tradycyjnie zrobione przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy i powiatu.

 

Po mszy nastąpił czas wręczania nagród i wyróżnień.

Za najpiękniejszy spośród trzynastu wieńców dożynkowych jury uznało wieniec z Rząśnika.

 

W konkursie na najpiękniejszą zagrodę Gminy Świerzawa 2011  zwyciężyła pani Jolanta Małachowska z Nowego Kościoła, drugiej miejsce zajęła pani Bogumiła Szwedor z Lubiechowej, a trzecie miejsce przypadło panu Zdzisławowi Zielińskiemu z Nowego Kościoła. Dodatkowe wyróżnienie otrzymała pani Marta Żurowska z Sędziszowej.

 

W rywalizacji o najładniejszy budynek miejski jury przyznało I miejsce budynkowi państwa Zofii i Jana Szymczyków ze Świerzawy, a wyróżnienie Wspólnocie Mieszkaniowej "Jeleniogórska 60".

 

W kategorii najpiękniejsza posesja wyróżniono państwa Zofię i Jana Mrożkiewiczów ze Starej Kraśnicy.

 

W rywalizacji o miano najpiękniejszego sołectwa Gminy Świerzawa brały udział Rzeszówek, Dobków, Biegoszów i Sokołowiec. Ostatecznie tytuł przypadł sołectwie Dobków.

 

Swoje wyróżnienia przyznało także Starostwo Powiatowe.

W konkursie na Najładniejszą Zagrodę w Powiecie Złotoryjskim w 2011 roku przyznano następujące wyróżnienia:

I miejsce – zagroda Anny i Marka Nowaków z Wilkowa

II miejsce zagroda Wandy Kazek z Czapli
II miejsce – zagroda Jadwigi i Andrzeja Poznarów z Nowej Wsi Grodziskiej

III miejsce – zagroda Jolanty Małachowskiej z Nowego Kościoła
III miejsce – zagroda Elżbiety Ślipeńczuk z Wojcieszyna

Wyróżnienie otrzymali

- zagroda Anny Robak z Prusic
- zagroda Bogumiły Szwedor z Lubiechowej

- zagroda Zofii i Jana Mrożkiewiczów ze Starej Kraśnicy

W konkursie na Wzorową Pasiekę Powiatu Złotoryjskiego 2011 roku nagrody otrzymali:

I miejsce – pasieka Wiesława Krupskiego z Nowego Kościoła
II miejsce – pasieka Mirosława Kruszakina z Nowego Kościoła
III miejsce – pasieka Zbigniewa Piszczka z Lubiechowej

Nagrody za udział w konkursie otrzymali:

- pasieka Krzysztofa Skupienia ze Starej Kraśnicy

- pasieka Władysława Książczyka z Dobkowa
 

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne, a wśród nich Zespół "Janicki", "Wojcieszowianki" i panie z zespołu "Metamorfoza" z Wolbromka, które rozbawiły publiczność niecodziennymi aranżacjami tanecznymi. Swój czas mieli także młodzi wokaliści sekcji muzycznej działającej przy CKSiT, oraz panie z kół gospodyń wiejskich z naszej gminy i powiatu. Gościnnie wystąpiły także panie z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich z Markocic.

Wśród osób, którzy tego dnia gościli w Starej Kraśnicy można było spotkać m.in. przedstawicieli samorządu powiatu złotoryjskiego i lokalnego, a także posłów na sejm RP Elżbietę Zakrzewską i Ryszarda Zbrzyznego oraz panią Małgorzatę Sekułę - Szmajdzińską (wdowę po Jerzym Szmajdzińskim).

 

Na placu dożynkowym zobaczyć można było wiele stoisk, zarówno gastronomicznych, jak i przedstawiających prace rękodzielników, przetwory i pamiątki z Gminy Świerzawa. Nie zabrakło też prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Złotoryi, oraz stoiska informacyjnego Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego prowadzonego przez panią Teresę Kobylarz. Rolnicy mogli tez wziąć udział w krótkim konkursie przygotowanym przez KRUS Jelenia Góra.

 

Dożynkowy dzień zakończyła zabawa przy dźwiękach zespołu Haward Band.

 

PONIŻEJ FOTORELACJA Z DOŻYNEK

Liczba ocen:  29 Średnia ocena:  3.3 Oceń: 

Komentarze(0)

Galeria